Ürünler

Endüktif Sensör

Endüktif Sensör Nedir


Endüktif sensör kendisine yaklaşan metal cismin varlığını temas etmeden algılar.  Endüktif sensör kendi algılama sahasında bir manyetik alan yaratır. Algılama sahasına giren bir metal cisim bu manyetik alanı etkiler. Bu değişim sensörün elektronik devrelerinde işlenir ve sensörün çıkış sinyalini değiştirir. Böylece sensörün algılama sahasına giren metal cismin varlığı belirlenmiş olur. Bu çıkış sinyali ile herhangi bir sistemin ana kontrol merkezine bilgi verilmiş olur.  Uygulamada metal bir makina aksamının hareket ederek endüktif sensöre yaklaşması, bu yaklaşımı endüktif sensörün algılaması ve çıkış sinyalinin değişmesi, değişen çıkış sinyalinin PLC gibi bir kontrol ünitesi tarafından değerlendirilmesi ve metal makina aksamını hareket ettiren elektrik motoruna dur komutunun verilmesi buna bir örnektir. 

 

 

Endüktif Sensörün Kullanım Alanları


Endüktif sensörler endüstriyel alanda, makina otomasyonunda pozisyon algılama ve hareket kontrol amacıyla kullanılırlar. CNC kontrollü takım tezgahları, robotik uygulamalar, enjeksiyon ve ekstrüzyon makinaları,  ambalaj makinaları, hidrolik presler, otomat tezgahları, sac kesme makinaları endüktif sensörlerin vazgeçilmez uygulama alanlarıdır.  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir makina parçasının teması ile çalışan switch ve limit switchlerin yerine endüktif sensörler kullanılmaya başlanmıştır. Uygun koşullarda ve doğru uygulamayla kullanıldığı takdirde, endüktif sensörler herhangi bir mekanik aksama sahip olmadıkları için sonsuz ömürdedir. Ancak elektronik yapıları sebebiyle voltaj dalgalanmalarından ve elektriksel parazitlenmelerden etkilenirler, bağlantıları yanlış yapılırsa bozulurlar. Uygulamada daha fazla teknik bilgi gerektirirler ve maliyetleri mekanik switchlerden daha yüksektir.

 

 

Fiziksel Özellikler


Endüktif sensörler genellikle 50mm mesafeye kadar algılama yaparlar. Fiziksel özellikleri bir çok farklı uygulama için farklılık gösterir. Standart uygulamalarda kullanılan modeller silindirik ve kübik olmalarına rağmen özel uygulamalarda bir çok farklı şekilde imal edilebilirler. Metrik vida dişli standart silindirik sensörler M5, M8, M12, M18 ve M30 dur. Sensör çapı büyüdükçe algılama mesafesi de artar. Alanın sınırlı olduğu uygulamalarda küçük boyutlu sensörler kullanılırken, daha uzak mesafeden algılama istenirse daha büyük çaplı ve boyutlu sensörler kullanılır. Standart seri bir M5 endüktif sensör 1-2mm mesafeye kadar algılama yaparken, standart bir M30 endüktif sensör 15-20mm mesafeden algılama yapabilir.Uyarı

Kapat